Porady specjalistów
Drodzy Rodzice co jakiś czas w tym kąciku będą umieszczane porady od naszych specjalistów. Warto się z nimi zapoznać, gdyż są to cenne informacje, ćwiczenia jakie można wykorzystać z dzieckiem do pracy w domu.
Szanowni Państwo, 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Choć znajomość tego zaburzenia stopniowo poszerza się wśród społeczeństwa, warto przyjrzeć się mu jeszcze głębiej.
Charakterystyka zjawiska. Zaburzenie ze spektrum Autyzmu nie jest chorobą, lecz zaburzeniem neurorozwojowym z którym dziecko przychodzi na świat. Dzieci w spektrum Autyzmu rozwijają się inaczej niż ich rówieśnicy, ponieważ ich mózg odmiennie postrzega otaczające go bodźce z otoczenia. Autyzm postrzegany jest, jako spektrum pewnych cech oraz zachowań, przy czym nie każda osoba przejawia wszystkie z nich. Wskazuje się, iż Autyzm diagnozuje się u około 1 dziecka na 100. Częściej wśród chłopców.
Objawy autyzmu. Do podstawowych objawów zalicza się:
- Trudności w zakresie nawiązywania i utrzymywania interakcji społecznych, jak również komunikacji społecznej. Dzieci w spektrum Autyzmu mają problemy w rozumieniu zachowania innych. Często nie są w stanie zrozumieć co ma na myśli druga osoba, co czuje i dlaczego zachowuje się w określony sposób. Co więcej, wskazuje się, iż mają trudności w zawieraniu oraz podtrzymywaniu kontaktu wzrokowego. Nie rozumieją mowy ciała, przede wszystkim mimiki, którą sami prezentują w bardzo ograniczonym zakresie. Innymi słowy, dzieci w spektrum Autyzmu mogą nie wykazywać zainteresowania rówieśnikami.
- Trudności w rozumieniu uczuć własnych oraz cudzych.
- Dosłowne rozumienie wypowiedzi rozmówcy. Dzieci w spektrum Autyzmu nie rozumieją żartów, ironii czy metafor.
- Powtarzalne, sztywne wzorce zachowań oraz zainteresowań. Podopieczni z autyzmem często silnie przywiązują się do wzorców zachowań np. chodzenie zawsze tą samą drogą.
- Opóźniony rozwój mowy.
- Występowanie echolalii (powtarzanie słów/ sformułowań) w komunikacji.
- Nieprawidłowości w zakresie odbierania bodźców sensorycznych np. nadwrażliwość na dźwięki, dotyk, wzmożona potrzeba ruchu.
- Wybiórczość pokarmowa.
Jakie są przyczyny Autyzmu? Na to pytanie nauka nie ma jeszcze jednoznacznej odpowiedzi. Przyczyny występowania spektrum Autyzmu są złożone, począwszy od genetyki, aż po czynniki prenatalne i środowiskowe.
Od kiedy można zdiagnozować Autyzm? Już od 3 roku życia, lecz objawy mogą dostrzegać Państwo już od wczesnego dzieciństwa.
Do kogo zgłosić się, gdy dostrzegamy u dziecka niepokojące objawy? Do psychologa, pedagoga specjalnego oraz psychiatry.
Jeśli są Państwo zaniepokojeni rozwojem swojego dziecka, zapraszam na konsultacje.
Zajęcia logopedyczne w przedszkolu
Kącik logopedyczny.docx [.docx, 17.78 kB]